ČESKÉ BUDĚJOVICE

České Budějovice jsou se svými 95 tisíci obyvateli největším městem Jihočeského kraje a jeho hospodářským, správním a kulturním centrem.

Sídlí zde několik vysokých škol, důležitých veřejných institucí, úřadů, a také světoznámé firmy s dlouhou tradicí, jako např. Koh-i-noor Hardtmuth, Budějovický Budvar, největší jihočeská strojírenská firma Robert Bosch nebo významná potravinářská firma Madeta.

Město bylo založeno ve 13. století králem Přemyslem Otakarem II. na soutoku řek Malše a Vltavy.

Českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. je proslavené svým půdorysem pravidelného čtverce a svou rozlohou větší než jeden hektar. Je tak jedním z největších čtvercových náměstí v České republice. Po celém obvodu je 48 barokních a renesančních domů s loubími. Uprostřed náměstí najdete známý symbol Českých Budějovic – Samsonovu kašnu. Toto velkolepé barokní dílo bylo vybudováno k rozvodu vody do postranních ulic města.

Mezi nejstarší památky Českých Budějovic patří i Rabštejnská věž ze 14. století.

Půvabnou relaxační zónou města je park Stromovka, místními zvaný také Dlouhá louka. Nachází se jen pár stovek metrů jihozápadně od centra města na západním břehu Vltavy a je největším českobudějovickým parkem.