PÍSEK A OKOLÍ

Písek se nachází v Jižních Čechách, nedaleko měst Strakonice, Tábor a České Budějovice. O Písecku se říká, že je historickou bránou Jižních Čech. Toto město má velmi bohatou historií. Nejvzácnější historickou památkou je nejstarší dochovaný kamenný most z 13. století. Dominantou města Písek je hodinová věž kostela Narození Panny Marie, která ční nad celým městem a láká návštěvníky města již z dálky.

V blízkém okolí Písku můžete navštívit hrad Zvíkov, zámek Orlík, Bechyně, Kratochvíle i proslulý zámek Hluboká nad Vltavou. Neměli byste si nechat ujít rozhledny Jarník nebo Velký Kamýk. Milovníci cykloturistiky ocení bohatou síť cyklotras.

Rozhledna Jarník –  Telekomunikační železná věž, stojící na vrchu Jarník od roku 1997, je přístupná pro výletníky (v sezoně každý den zdarma), kteří vystoupají do výšky 35 metrů (z celkových 59 m) po 191 schodech. Výhled z ní je nejen na Písecké hory, ale také na Brdy s vrcholy Tokem a Prahou, Novohradské hory, Blanský les s Kletí či na šumavský Boubín, Plesnou a řadu dalších vrchů.

Rozhledna Velký Kamýk –  je součástí telekomunikační věže, která zde byla postavena v roce 2002. Návštěvníci mohou vystoupat na vyhlídkovou plošinu, která je ve výšce 31 m. Z plošiny se vám naskytne výhled na Písek, Písecké hory, Brdy, Šumava a JE Temelín. Vstoupit můžete na vlastní nebezpečí, avšak vstup je omezen maximálním počtem 8 osob. Rozhledna je přístupná celoročně.

Hrad Zvíkov založili ve 13. stol. Přemyslovci na skalnatém ostrohu nad řekou. Patří k nejpřednějším stavbám české středověké světské architektury.

Zámek Orlík nad Vltavou – hrad, později zámek. Pověst říká, že jméno získal Orlík pro svou polohu vysoko nad údolím. Vypadal jako orlí hnízdo. Ke změně došlo v době dostavby Orlické přehrady, údolí bylo zatopeno a zámek Orlík se tím pádem netyčí vysoko nad hladinou.

Zámek Kratochvíle – je renesanční perlou italského stavitelství v jižních Čechách. Okázalý lovecký letohrádek 2 km severozápadně od Netolic vznikl v sousedství původní tvrze s hospodářským dvorem Leptáč, kterou v 16. století nově přestavěl a rozšířil rožmberský regent a budovatel jihočeských rybníků Jakub Krčín z Jelčan. Roku 1579 s ním dvůr směnil Vilém z Rožmberka, který se rozhodl vystavět v jeho sousedství letní sídlo po vzoru venkovských italských vil.