Tento kraj svou krásou překvapí každého návštěvníka.

Kdo přijede za historickými památkami, uvidí, jak bohaté musely být šlechtické rody a jak vynikající umělci a řemeslníci zde žili. Dokladem bohaté a mnohotvárné historie jsou starobylá města plná života a kultury, majestátní gotické kostely, zasněné renesanční zámky, kláštery, památky lidového stavitelství a zajímavé technické stavby, včetně důmyslných rybničních systémů.

Jižní Čechy mají díky absenci velkých průmyslových podniků i vysokou krajinnou hodnotu. Jejím důkazem je množství vyhlášených chráněných území. Jsou krajem nesčetných rybníků, borových lesů i rozsáhlých rašelinišť, a najdeme zde i horskou krajinu: Novohradské hory, Blanský les a část Šumavy.

Na severu je region ohraničen Táborskem a malebným Píseckem v povodí řek Vltavy a Otavy. Největšími turistickými lákadly v kraji je Český Krumlov (UNESCO), malebné historické město v meandru Vltavy pod hřebenem Blanského a jeho zámek se zahradou, dále zámek Hluboká nad Vltavou a typická jihočeská vesnička Holašovice (UNESCO).

Písek se nachází v Jižních Čechách, nedaleko měst Strakonice, Tábor a České Budějovice. O Písecku se říká, že je historickou bránou Jižních Čech. Toto město má velmi bohatou historií. Nejvzácnější historickou památkou je nejstarší dochovaný kamenný most z 13. století. Dominantou města Písek je hodinová věž kostela Narození Panny Marie, která ční nad celým městem a láká návštěvníky města již z dálky.

V blízkém okolí Písku můžete navštívit hrad Zvíkov, zámek Orlík, Bechyně, Kratochvíle i proslulý zámek Hluboká nad Vltavou. Neměli byste si nechat ujít rozhledny Jarník nebo Velký Kamýk. Milovníci cykloturistiky ocení bohatou síť cyklotras.

Rozhledna Jarník –  Telekomunikační železná věž, stojící na vrchu Jarník od roku 1997, je přístupná pro výletníky (v sezoně každý den zdarma), kteří vystoupají do výšky 35 metrů (z celkových 59 m) po 191 schodech. Výhled z ní je nejen na Písecké hory, ale také na Brdy s vrcholy Tokem a Prahou, Novohradské hory, Blanský les s Kletí či na šumavský Boubín, Plesnou a řadu dalších vrchů.

Rozhledna Velký Kamýk –  je součástí telekomunikační věže, která zde byla postavena v roce 2002. Návštěvníci mohou vystoupat na vyhlídkovou plošinu, která je ve výšce 31 m. Z plošiny se vám naskytne výhled na Písek, Písecké hory, Brdy, Šumava a JE Temelín. Vstoupit můžete na vlastní nebezpečí, avšak vstup je omezen maximálním počtem 8 osob. Rozhledna je přístupná celoročně.

Hrad Zvíkov založili ve 13. stol. Přemyslovci na skalnatém ostrohu nad řekou. Patří k nejpřednějším stavbám české středověké světské architektury.

Zámek Orlík nad Vltavou – hrad, později zámek. Pověst říká, že jméno získal Orlík pro svou polohu vysoko nad údolím. Vypadal jako orlí hnízdo. Ke změně došlo v době dostavby Orlické přehrady, údolí bylo zatopeno a zámek Orlík se tím pádem netyčí vysoko nad hladinou.

Zámek Kratochvíle – je renesanční perlou italského stavitelství v jižních Čechách. Okázalý lovecký letohrádek 2 km severozápadně od Netolic vznikl v sousedství původní tvrze s hospodářským dvorem Leptáč, kterou v 16. století nově přestavěl a rozšířil rožmberský regent a budovatel jihočeských rybníků Jakub Krčín z Jelčan. Roku 1579 s ním dvůr směnil Vilém z Rožmberka, který se rozhodl vystavět v jeho sousedství letní sídlo po vzoru venkovských italských vil.

České Budějovice jsou se svými 95 tisíci obyvateli největším městem Jihočeského kraje a jeho hospodářským, správním a kulturním centrem.

Sídlí zde několik vysokých škol, důležitých veřejných institucí, úřadů, a také světoznámé firmy s dlouhou tradicí, jako např. Koh-i-noor Hardtmuth, Budějovický Budvar, největší jihočeská strojírenská firma Robert Bosch nebo významná potravinářská firma Madeta.

Město bylo založeno ve 13. století králem Přemyslem Otakarem II. na soutoku řek Malše a Vltavy.

Českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. je proslavené svým půdorysem pravidelného čtverce a svou rozlohou větší než jeden hektar. Je tak jedním z největších čtvercových náměstí v České republice. Po celém obvodu je 48 barokních a renesančních domů s loubími. Uprostřed náměstí najdete známý symbol Českých Budějovic – Samsonovu kašnu. Toto velkolepé barokní dílo bylo vybudováno k rozvodu vody do postranních ulic města.

Mezi nejstarší památky Českých Budějovic patří i Rabštejnská věž ze 14. století.

Půvabnou relaxační zónou města je park Stromovka, místními zvaný také Dlouhá louka. Nachází se jen pár stovek metrů jihozápadně od centra města na západním břehu Vltavy a je největším českobudějovickým parkem.

Zámek Třeboň vznikl na místě původního panského sídla a gotického hrádku ze 14. stol. Areál byl rozšířen v r. 1456 a dále v letech 1479 – 82 a 1519 – 24. Po požáru v r. 1562 se objekt změnil na renesanční zámek.Třeboňský zámek je po Pražském hradu a Českokrumlovském zámku třetím největším komplexem tohoto typu v celém Česku. O jeho rozloze dostatečně svědčí počet pokojů, kterých byste tu napočítali více než sto.

Lázeňské město Třeboň leží v malebné krajině tvořené unikátní sítí rybníků, která je rájem milovníků cykluturistiky.

Malebná vesnička vybudovaná v duchu venkovského baroka, typického pro tento region, jedinečná v Evropě. Náves s kaplí a malým rybníčkem je obklopena 23 malovanými hospodářskými usedlostmi.

V prostorách jednoho ze statků se nachází muzeum tradičního života a hospodaření na vsi v 2. pol. 19. st. Muzeum je v prostorách bývalých stájí skotu, větší předměty pak na dvoře statku. Nabízí zde i možnost projížďky na koních.

V místních stylových restauracích lze ochutnat jihočeské speciality.

Druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice patří k nejvýznamnějším památkám ve střední Evropě. Zámecká věž s celým areálem tvoří jednu z dominant města. Původně gotický hrad ze 13. stol. byl rozšířen ve 14. stol. a v 16. stol. byl renesančně přestavěn. V 17. a 18. stol. proběhly barokní a rokokové úpravy. Na prvním zámeckém nádvoří se nachází zámecké lapidárium, v němž jsou vystaveny originály barokních soch ze zámeckého areálu. Od doby panování posledních Rožmberků jsou na zámku chováni medvědi.

Jeden z turisticky nejnavštěvovanějších zámků v Česku stojí na návrší nad Vltavou. Dříve zde stávala gotická tvrz jako strážní místo. Gotický zámek zde vybudoval koncem 15. stol. Vilém z Pernštejna. V 16. stol. byl přestavěn na renesanční zámek pány z Jindřichova Hradce. Postupem let několikrát změnil majitele, až jej v roce 1661 koupil Jan Adolf I. Schwarzenberg. Rod Schwarzenbergů provedl i poslední rozsáhlejší přestavbu. V letech 1840-71 byl zámek i přilehlý park přestavěn v romantickém stylu nové gotiky podle plánů vídeňského architekta Franze Beera. Předlohou mu byl zámek Windsor v Anglii.

Poloha: Třeboň, Jižní Čechy

Typ ubytování: komfortní apartmány pro celou rodinu i luxusní dvoulůžkové pokoje pro romantický pobyt

Pokoje: 39 dvoulůžkových pokojů: economy, standard, superior. Všechny pokoje jsou vybaveny sprchou, WC, Wi-Fi, SAT TV, trezorem, minibarem

Stravování: restaurace poskytuje rozmanitý výběr jídel zdejší kuchyně, využívá místní recepty i suroviny. V nabídce jsou i rybí speciality a vegetariánská jídla

Služby: sál Hejtman s kapacitou až 100 míst, kvalitní vybavení (flipcharty, promítací plátna, dataprojektor, dokonalé ozvučení + bezdrátové mikrofony, připojení na internet, kancelářský servis), wellness centrum (masáže, sauna, vany, speciální procedury), bowling, šipky, prohlídka pivovaru s ochutnávkou, prohlídka zámku

Parkování: před hotelem na rezervaci 3 placená parkovací místa, další placené parkování na Masarykově náměstí. Autobusy parkují pod hrází rybníka Svět

Zajímavosti: Malebná krajina Třeboňska a okolí s unikátní sítí rybníků, historickým městem Třeboň a zachovalou vesnickou architekturou patří mezi nejkrásnější oblasti jižních Čech. Jsou zde kulturní památky i zajímavé lokality CHKO Třeboňsko a vše je propojeno hustou sítí cyklotras. Zvláštní pozornost zaslouží renesanční Třeboňský zámek, který je po Pražském hradu a Českokrumlovském zámku třetím největším komplexem tohoto typu u nás.

Poloha: historické jádro Českých Budějovic nedaleko hlavního čtvercového náměstí Přemysla Otakara II, Jižní Čechy

Hotel: historická budova ze 14. století (bývalý mlýn), citlivě zrekonstruovaná v roce 2009. Ubytování je možné pro skupiny i jednotlivce

Pokoje: celkem 60 bezbariérových pokojů od 23 do 26 m2, z toho 59 dvoulůžkových a 1 suite. 3 bezbariérové pokoje. Klimatizace, samostatné sociální zařízení s vanou a WC na každém pokoji, SAT TV, minibar, trezor

Stravování: rozmanitý výběr jídel české i mezinárodní kuchyně

Služby: konferenční sál (126 m2) – flipchart, promítací plátno, dataprojektor, dokonalé ozvučení + bezdrátové mikrofony, připojení na internet a salonek (39 m2). Sál je vybaven velkoplošnou plazmovou TV s možností připojení s notebookem.Možnost zapůjčení jízdních kol, nedaleko je sportovní areál s tenisovým kurtem a hřištěm na volejbal, plovárna, fitness, solárium

Parkování: venkovní u hotelu zdarma (bez rezervace) + hotelová garáž (rezervace, hrazené). Autobus může u hotelu parkovat zdarma