Bývalé hornické město, důležité těžbou stříbra ve středověku a uranem ve 20. století. V současné době je poutním městem a památníkem bohatých hornických tradic. Městu dominuje kopec Svatá hora, jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Čechách a významné centrum mariánského kultu v Evropě. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie Svatohorské představuje mimořádně cennou památku českého baroka 17. století (chloubou chrámu je hlavní oltář, který je celý ze stříbra).

Hornické muzeum v Příbrami
Muzeum nabízí prohlídku několika kilometrů podzemí zdejších dolů na stříbro a olovo, jízdu hornickým vláčkem k ústí jámy Prokop a rozsáhlou mineralogickou sbírku + monumentální parní těžní stroje a jiné unikátní exponáty.

Zámek Vysoká u Příbrami
Novorenesanční zámeček, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko a vila Rusalka – to jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Areál byl postaven Dvořákovým švagrem hrabětem Václavem Kounicem. Expozice přibližují osobnost hraběte Václava Roberta Kounice a jeho manželky Josefíny a také život a dílo Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami.

Památník Vojna Lešetice
Dochovaný vězeňský areál, původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu.Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví.

Středověké město, jehož historie je spjata s těžbou stříbrných rud a s tavením stříbra (ve středověku se jednalo o jednu třetinu produkce stříbra v Evropě). Od roku 1300, za vlády Václava II, se pod vedením italských odborníků z Florencie začaly v nové mincovně (která se podle nich jmenuje Vlašský dvůr)  razit tzv. Pražské groše.

Historické centrum městské památkové rezervace s kostelem sv. Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci  je od roku 1995 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Město se pyšní hodnotnými gotickými památkami: kamenná kašna (skvost pozdně gotické architektury), chrám sv. Barbory (unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury) nebo Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci (jedno z nejdůležitějších děl české gotické architektury 13. století).

Navštívit můžete i Kostnici v Sedlci nebo Vlašský dvůr (královský palác a mincovna), Muzeum českého stříbra a další památky města.

Původně středověký hrad, přestavěný v 19. století v romantickém stylu, obsahuje rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a zbraní. Dnes je zámek znám především jako hlavní a poslední sídlo následníka trůnu rakousko-uherského, arcivévody Františka Ferdinanda d’Este a jeho české manželky Žofie Chotkové.

Absolvovat zde můžete 2 okruhy:

1.okruh zahrnuje salony jižního křídla zámku: reprezentační a hostinské pokoje, umístěné v prvním patře jižního křídla zámku a loveckou chodbu s trofejemi zvěře, ulovené arcivévodou (vystaveno je cca 800 kusů). Délka prohlídky je cca 50 minut.

2. okruh zahrnuje salony severního křídla v nejstarších prostorách zámku: apartmán arcivévody, kapli sv. Huberta s gotickými a renesančními klenbami, osobní výtah arcivévody, chodby s dobovými skříněmi, ve kterých jsou instalovány zbraně, a zbrojnici, která patří k nejcennějším a nejvýznamnějším ve střední Evropě (zbraně pocházejí z období 15.-19. století). Délka prohlídky je cca 50 minut.

Nedaleko zámku se nachází golfový areál.

Karlštejn je impozantní gotický hrad, který nechal postavit Karel IV. roku 1348 pro úschovu císařských klenotů a svatých relikvií.

Absolvovat zde můžete 2 okruhy:
1. okruh, tzv. základní, zahrnuje: soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV., které se nacházejí ve dvou patrech Císařského paláce a Mariánskou věž  s cenným vybavením ze 14.–19. století. Na této trase je rovněž vystavena kopie české Svatováclavské koruny. Délka prohlídky je cca 55 minut.
2. okruh nabízí ke shlédnutí historicky nejcennější prostory hradu: Malou hradní obrazárnu se sbírkou grafiky, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kapli sv. Kateřiny, bývalou sakristii, visutý věžní most, Hradní lapidárium, Velkou obrazárnu, pracovnu architekta Josefa Mockera, věžní schodiště s nástěnnými malbami ze 14. století a kapli sv. Kříže. Délka prohlídky je cca 100 minut.

V obci Karlštejn je také jeden z nejatraktivnějších golfových terénů a malý vinařský závod.

Poloha: Kutná Hora, Středočeský kraj

Typ ubytování: stylový hotel U Kata stojí na okraji historického centra přímo v místě, kudy ve středověku vedly městské hradby s Katovou brankou. Jedině tudy vcházel mistr kat do města konat svou práci.
Odtud také pramení název hotelu. Hotel prošel v roce 2010 celkovou rekonstrukcí a stal se nejkomplexnějším zařízením s nejširší nabídkou služeb v regionu

Pokoje: 45 komfortních pokojů zařízených stylovým nábytkem, koupelnou se sprchou nebo vanou a toaletou, TV SAT, konferenční stolek, Wi-Fi

Stravování: stylová restaurace s krčmou, zimní zahrada, nekuřácký salonek, venkovní terasa

Služby: klimatizovaný a plně technicky vybavený kongresový sál s kapacitou až 160 osob. Pro menší skupinky je vhodná školící místnost pro 33 osob nebo hotelový salonek s kapacitou až 40 osob.
Wellness centrum s pivními lázněmi, saunami, whirlpool a masážemi. Domácí zvířata jsou povolena

Parkování: zdarma u hotelu

Zajímavosti: Kutná Hora je město s bohatou historií, které bylo ve středověku označováno za stříbrnou pokladnici Českého království. V roce 1995 bylo díky svým architektonickým památkám zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí: chrám sv. Barbory, hřbitovní kostel Všech svatých s Kostnicí, Muzeum čokolády, Knihtiskárna – muzeum knihtisku, České muzeum stříbra na Hrádku, důl Osel, ale i tzv. Zero point – jediné street food bistro v Kutné Hoře nebo Heroland, země her vhodná pro rodiny s dětmi. V blízkosti je také zámek Kačina, ve kterém se nachází Muzeum českého venkova.

Poloha: Jince, okres Příbram, Středočeský kraj, pouze 45 km od Prahy (cca 40 minut autem)

Typ ubytování: rodinný hotel vznikl na místě dřívějšího tzv. Šírkova sanatoria. Po kompletní rekonstrukci nabízí komfortní ubytování pro rekreanty i obchodní klientelu

Pokoje: 16 dvoulůžkových pokojů s možností 1 až 2 přistýlek. Celková kapacita je 40 lůžek. Pokoje mají vlastní koupelnu se sprchovým koutem a sociálním zařízením. Dále disponují pohodlným nábytkem, televizí se satelitním příjmem a bezplatným Wi-Fi připojením k internetu

Stravování: Snídaně je podávána formou bohatých švédských stolů. Ve stylové restauraci se 45 místy si lze pochutnat na jídlech z výběru klasické české a mezinárodní kuchyně

Služby: wellness centrum, které nabízí luxusní procedury, masáže, vířivku, infrasaunu i solnou jeskyni,velká zahrada s bazénem a lehátky, konferenční prostory: technicky vybavený klimatizovanýsalonek I. pro 45 osob a salonek II. pro 20 osob, minigolf, petanque, kroket, nordic walking, venkovní dětský koutek: malý dřevěný domeček, dřevěný dětský altán se stolem, trampolína, pískoviště, houpačky, houpací kruh, Wi-fi zdarma

Parkování: zdarma přímo u hotelu

Zajímavosti:

  • Jince jsou městys ležící v brdském údolí řeky Litavky ohraničeném vrchy Koníčkem, Ostrým, Plešivcem a Pískem, asi 11 km severně od okresního města Příbrami ve Středočeském kraji. Kostel sv. Mikuláše, pamětní deska na rodném domě Josefa Slavíka (proslulého houslisty, který se v Jincích v roce 1806 narodil).
  • Plešivec (654 m) – jedna z nejvýraznějších brdských hor. Kdysi zde bývalo hradiště. Čertova kazatelna na vrcholu nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů v Brdech. Hora má dva vrcholy, tzv. Malou a Velkou skálu. Navštívit můžete ještě Viklan a Plešivecké jezírko (Smaragdové jezírko)
  • Trilobiti – zřejmě nejstarším důkazem o existenci života na území Jinec jsou trilobiti (s jedním se setkáme i na jineckém znaku). V Jincích můžeme najít trilobity na stráni Vinice a na vrchu Vystrkov
  • Příbram – poutní místo Svatá hora, Hornické muzeum (jedno z největších v Čechách)
  • Vysoká u Příbrami – novorenesanční zámeček postavený hrabětem Václavem Kounicem s rozsáhlým parkem, Rusalčino jezírko, Rusalčina vila
  • Hořovice – zámek, Koněpruské jeskyně, zříceniny hradů Žebrák a Točník

Síť jeskyní v srdci Českého krasu vznikla již před 400 milióny lety na několika patrech vápencového masívu. Prohlídka zahrnuje několik dómů troglodytů (jeskynních lidí) s vápencovými konkrecemi, dále místní raritu, Koněpruské růžice, a také pozůstatky prehistorických koster a tajnou penězokazeckou dílnu ze středověku.