OSTRAVA

Foto: OSTRAVAINFO!!!

Ostrava je největší město severní Moravy a Slezska, poblíž hranice s Polskem. Nachází se na soutoku 4 řek. Vyrostla jako průmyslové středisko černouhelné pánve. Pro svůj hornický a hutnický průmysl byla v minulosti nazývána „ocelovým srdcem republiky“. V posledních 30 letech prošla výraznými změnami. V důsledku restrukturalizace průmyslu v roce 1994 byla úplně zastavena důlní činnost. Svědkem této minulosti je Dolní oblast Vítkovice, průmyslový areál se souborem industriální architektury ucházející se o zápis do seznamu Světového dědictví UNESCO. Nejznámější kulturní akcí je bezesporu hudební festival Colours of Ostrava, který se tradičně koná právě v areálu Dolní oblasti Vítkovice. Dnes je Ostrava také místem pořádání celé řady sportovních akcí s mezinárodní reputací.

Za návštěvu kromě industriálních památek stojí také Masarykovo náměstí se Starou radnicí, současným sídlem Ostravského muzea, které se nachází v historickém centru města. Významná je pak také Nová radnice na Prokešově náměstí, největší radniční komplex s nejvyšší vyhlídkovou věží v ČR. Z ochozu ve výšce 73 m lze vidět celé město z ptačí perspektivy.

Nejen děti potěší Pohádkový orloj, kde se v oknech galerie loutek po dobu dvou minut koná boj Kašpárka se smrťákem, kterého se účastní i čtyři další postavy – anděl, král, královna a čert. Navštívit můžete také ostravskou zoologickou zahradu, která je svou rozlohou druhou největší zoo v České republice. Planetárium Ostrava dává příležitost rozšířit si vědomosti o vesmíru nebo se zaposlouchat do hudby pod hvězdnou oblohou.