VYSOČINA

Českomoravská vrchovina neboli Vysočina je známá svým kopcovitým charakterem a čistou přírodou. V porovnání se Šumavou, Krkonošemi či Beskydy je méně zatížená pěší turistikou a cykloturistikou.

Z hlediska procházek či výletů v přírodě jsou atraktivní zejména CHKO Železné hory, např. údolí řeky Doubravy, kde můžete při troše štěstí v průzračné vodě spatřit vzácné raky říční či výrazná dominanta krajiny – zřícenina hradu Lichnice. Nebo můžete navštívit malebné kopce CHKO Žďárské vrchy se skalními městy a útvary Devět skal a Čtyři palice nebo naučné stezky s tabulemi u Dářského a Radostínského rašeliniště vedle největšího rybníku regionu a zároveň významného rekreačního střediska Velké Dářko.

Nejznámější památkou je zřejmě Santiniho poutní goticko-barokní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Ždáru nad Sázavou, který patří do světového dědictví UNESCO.

Na Vysočině se dodnes udržují rovněž lidové tradice, činnost několika folklorních souborů, tradiční dřevěná architektura a zejména proslulý a autentický barevný masopust, součást dědictví UNESCO, organizovaný nejen ve skanzenu na Veselém kopci, ale i v okolních vesnicích na Hlinecku. V regionu se dochovala tradiční řemesla např. sklářství nebo výroba dřevěných hraček, kde je možné zajistit exkurzi.